Szanowni Państwo
Okres wiosenno-letni to czas w którym wzmaga się aktywność kleszczy. Aby uniknąć konsekwencji ukąszenia przez te niebezpieczne pajęczaki, zachęcamy o zapoznanie się z kilkoma ważnymi radami, w których przedstawione jest, jak unikać ukąszenia i jak postępować, gdy to się stanie. Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można je spotkać w lasach, na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych (pachy, pachwiny). Ukłucie kleszcza zazwyczaj jest bezbolesne dzięki czemu może być on niezauważony przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie. W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia choroby mogące długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniające poruszanie to kilka z objawów choroby odkleszczowej którymi mogą być borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgi(KLZ).
Jak zapobiegać ukąszeniu?
- Unikaj przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach – nie tylko w lesie, ale również na łąkach, a także w miejskich parkach.
- Wybierając się na spacer stosuj preparaty odstraszające kleszcze.
- Noś ubrania z długimi rękawami najlepiej jasne gdyż na nich lepiej zauważyć kleszcza.
- Po spacerze wytrzep odzież, by usunąć kleszcze, które nie zdążyły się wbić w skórę. Zwróć szczególną uwagę na miejsca ciała, gdzie skóra jest delikatna tj. okolice pach, pachwin, skóra okolic intymnych, fałdy skórne.
- Zaszczep się przeciw wirusowemu zapaleniu mózgu. Szczepienie możliwe jest w każdym wieku, polega na podaniu kilku dawek zgodnie z zaleceniami producentów. Fachowe informacje znajdziesz na szczepienia.pzh.gov.pl
Samodzielnie usunięcie kleszcza
Kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów do usuwania kleszczy. W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy.
Zabieg usunięcia kleszcza wykonujemy jak najszybciej po zauważeniu wkucia się w skórę aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Wyciągając kleszcza chwytamy go, jak najbliżej skóry, za przednią część ciała i pewnym ruchem pociągamy ku górze. Po usunięciu kleszcza należy zastosować czynności higieniczne – umycie i zdezynfekowanie skóry (np. wodą utlenioną lub innymi produktami z apteki..
Warto pamiętać aby kleszcza :
- nie wyciągać „gołymi” palcami,
- nie rozgniatać,
- nie wyciskać,
- nie wykręcać,
- nie przypalać,
- nie smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami (np. kosmetykami do ciała oliwą z oliwek),
- nie usuwać igłą. Jeśli nie wiesz, jak odpowiednio usunąć kleszcza, skonsultuj się z pielęgniarką lub lekarzem.
Obserwuj miejsce po ukąszeniu ponieważ niektóre z charakterystycznych objawów zakażenia mogą się pojawiać kilka tygodni po zakażeniu. W sytuacji pojawienia się niepokojących objawy tj. osłabienie, ból głowy, gorączka, ból mięśni lub pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia(rumień) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.