Last updated on 18 października 2024
Szanowni Państwo
Światowy Dzień Serca to coroczne święto które ma na celu uświadomić jak ważnym organem jest nasze serce i jak poprzez proste działania profilaktyczne oraz promowanie zdrowego trybu życia możemy uniknąć schorzeń sercowo-naczyniowych, które wciąż są główną przyczyną śmierci.
Do rozwoju chorób serca i układu krążenia najczęściej doprowadza miażdżyca naczyń krwionośnych, która zanim da objawy rozwija się długo i powoli. Dlatego istotne jest nie odkładanie troski o własne serce na później bo w najmniej oczekiwanym momencie zaowocować może ono jako : zawał serca, udar mózgu czy nagły zgon.
Na rozwój chorób układu krążenia wpływ mają liczne czynniki. Warto więc poznać co robić, aby serce było jak najdłużej zdrowe.
Główne czynniki ryzyka chorób serca to:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- otyłość,
- wysokie spożycie alkoholu,
- nieprawidłowy poziom cholesterolu,
- palenie tytoniu,
- niewłaściwa dieta,
- mała aktywność fizyczna,
- siedzący tryb życia,
- nadwaga i otyłość,
- nadmierny przewlekły stres,
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca (i udaru mózgu) należy podjąć działania profilaktyczne, takie jak:
- zrównoważona dieta bogata w ryby, chudy drób, jogurty naturalne , ograniczenie spożywania wysoko przetworzonej żywności, czerwonego mięsa, ograniczenie soli, wyeliminowanie białej mąki, białego pieczywa, białego makaronu. Spożywanie razowego pieczywa, razowych makaronów nie zapominając o codziennej porcji świeżych warzyw i owoców. Warto również spożywać orzechy najlepiej nasze laskowe i włoskie bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,ograniczenie spożycia cukrów prostych i soli kuchennej,
- zaprzestanie palenia papierosów oraz ograniczenie spożycia alkoholu,
- kontrolowanie masy ciała lub jej redukcję w przypadku istniejącej nadwagi lub otyłości,
- prowadzić higieniczny, aktywny styl życia – ważne by aktywność była regularna.
- przestrzeganie zaleceń lekarskich,
- wykonuj kontrolne badania profilaktyczne : (kontrolowanie ciśnienia tętniczego, EKG,echo serca i próby wysiłkowe poziomu cholesterolu, morfologia)
- odpowiednia ilości snu- minimum 8 godzinny nieprzerwany odpoczynek w nocy.
- higiena jamy ustnej- zaburzenie flory bakteryjnej jamy ustnej trzykrotnie podnosi ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, w tym m.in. ryzyko zawału mięśnia sercowego, Należy pamiętać przynajmniej o następujących zasadach: – Raz na pół roku zgłaszać się na kontrole do dentysty -Staranne szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.