Skip to content

Europejski Tydzień Szczepień 2023

W dniach 24-30 kwietnia 2023 r. obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień ochronnych oraz ryzyka związanego ze spadkiem liczby osób zaszczepionych.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa:

 • kierowana i koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia,
 • realizowana i wspierana na poziomie krajowym i lokalnym przez państwa, a także przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia.
 • Celem Tygodnia Szczepień w Polsce jest podkreślanie roli szczepień – powszechnych i indywidualnych – poprzez:
 • podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych,
 • zwracanie szczególnej uwagi na szczepienie pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

Szczepionki dają ochronę osobie zaszczepionej oraz pomagają chronić członków społeczności, w tym osoby, których nie można zaszczepić.

W zakresie szczepień bardzo wiele osiągnięto. Niestety pandemia przyczyniła się do upolitycznienia szczepień i spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach.

Sytuacja na Ukrainie pokazała nam, że żyjemy w czasie kiedy dostęp do szczepień może zostać niespodziewanie utrudniony. Dlatego znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest jeszcze bardziej zauważalne, niż kiedykolwiek wcześniej.

Tym bardziej należy zwrócić uwagę na zwiększenie świadomości na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem wskaźników zaszczepienia. Powracają choroby, o których już zapomnieliśmy. Zwiększyła się migracja ludzi a coraz więcej osób rezygnuje ze szczepień swoich dzieci zagrażając zdrowiu swojego dziecka i wszystkich dookoła, szczególnie osobom, które z różnych przyczyn nie mogą zostać zaszczepione. Na portalach społecznościowych pojawiło się mnóstwo grup antyszczepionkowych, które za zadanie mają przekonać czytelnika do swoich racji. Warto weryfikować te grupy i informacje, które są tam przekazywane. Często wprowadzają czytelnika w błąd.

Kilka informacji ważnych:

 • Szczepionki ratują życie od 1798 roku. Pierwsza szczepionka przeciw ospie prawdziwej po raz pierwszy dała każdemu równe szanse w walce z wyniszczającą chorobą.
 • Wartości szczepionek nie mierzymy w podanych dawkach, ale w zdrowym i dłuższym życiu.
 • Szczepionki dają nam wszystkim szansę i nadzieję na cieszenie się bardziej satysfakcjonującym życiem. I o to wszyscy powinniśmy walczyć.
 • Szczepionki należą do najbardziej znaczących odkryć naukowych wszechczasów, pomagając chronić kolejne pokolenia przed wieloma chorobami zakaźnymi.
 • Rodzice, którzy mają dostęp do szczepień, nie muszą się martwić, że ich dzieci cierpią na wyniszczające choroby, które nękały poprzednie pokolenia.
 • Szczepionki, które chronią przed powszechnym kiedyś chorobom jak odra, biegunki i zapalenia płuc, pozwalają większej liczbie dzieci na świecie żyć dłużej i cieszyć się lepszą jakością życia.
 • Wszyscy ludzie na świecie powinni mieć łatwy dostęp do szczepionek, których potrzebują, i na które zasługują.
 • Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
 • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Eksperci ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) podkreślą kluczowe znaczenie szczepień małych dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych oraz znaczenie nadrabiania niezrealizowanych/przegapionych szczepień.

 

ZAPOBIEGAJ CHROŃ SZCZEP

 

Źródło: 	https://www.pzh.gov.pl
        https://www.gov.pl/web/psse-jaroslaw/europejski-tydzien-szczepien-24-30-kwietnia-2023-r
Zdjęcia:	https://www.pzh.gov.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content