Skip to content

Europejski Dzień Mózgu 18.03 2025r

Europejski Dzień Mózgu to święto obchodzone od 1998 roku, którego celem jest zwiększenie wiedzy o Ośrodkowym Układzie Nerwowym (OUN).

Święto to  ma na celu przypominać o znaczącym wpływie naszego stylu życia na funkcjonowanie naszego organizmu. Duże znaczenie odgrywa właściwe odżywianie, które jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka, a zwłaszcza dla mózgu.

Mózg to organ, który pozwala na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców, które sterują całym organizmem,  jest bardzo plastycznym organem i pozostaje w ciągłym ruchu bez przerwy. W każdej chwili naszego życia, docierają do nas różnego typ bodźce: obrazy, dźwięki, ruchy, dotyk. Zadaniem mózgu jest radzenie sobie z ich „obróbką”. Umysł musi więc spostrzegać i selekcjonować ważne dla nas informacje, a ignorować niepotrzebne, zachować wybrane dane w pamięci i usuwać, gdy przestają być potrzebne, móc je przywołać w określonym momencie, modyfikować, powiązywać z innymi wiadomościami.

Składa się on z dwóch półkul, z których każda odpowiada za poszczególne cechy i funkcje życiowe m.in:

✅ LEWA: myślenie, pisanie, liczenie, uczucia, planowanie, analizowanie.
✅ PRAWA: wyobraźnia, myślenie abstrakcyjne, emocjonalność, muzykalność.

Pomimo, że funkcjonowanie mózgu nie jest w pełni poznane, wiemy jakie zachowania wpływają pozytywnie na jego zdrowie:

🔹 dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze
🔹 regularna aktywność fizyczna
🔹 wysiłek intelektualny (hobby, pasje)
🔹 odpowiednia ilość snu
🔹 higienę psychiczną – dobre relacje z bliskimi, brak stresu
🔹 unikanie używek, które prowadzą do degeneracji komórek mózgowych.

Warto profilaktycznie kontrolować poziom wskaźników tj.: pomiar cukru we krwi, poziomu cholesterolu HDL, LDL, trójglicerydów, pomiar ciśnienia tętniczego, czy masy ciała.

źródła: https://www.neurogra.pl/podstawa-naukowa/czym-jest-mozg, https://zdrowie.pap.pl/senior/jak-dbac-o-mozg, https://www.gov.pl/web/psse-wieliczka/europejski-dzien-mozgu-18-marca-2022

Przejdź do treści